Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Egyedülállónak nevezte Lázár János azt, hogy az elmúlt 3 és fél évben mintegy 4 ezer milliárd forintot költöttünk közút- és vasútfejlesztésre – Magyarország pedig mindezt nagyrészt az adófizetők pénzéből, nem uniós pénzből finanszírozta.
A kormány a közlekedés ügyét a polgári berendezkedés egyik legfontosabb elemeként tartja számon, nemcsak infrastrukturális szervezési, hanem társadalmi és kulturális kérdésnek tekinti – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán, az I. Magyar közlekedési konferencián, Egerben.
Négyezer milliárd a közútba és a vasutakhoz
Lázár János előadásában úgy fogalmazott: „ma Magyarországon a közlekedés minősége az életminőség egyik legfontosabb tartópillére”, ezért a rendelkezésre álló hazai források minél nagyobb arányát kell az ágazat fejlesztésére fordítani.
A politikusok, a szakma és a lobbi közös eredménye az a 30 éve egyedülálló program, amely 3 és fél év alatt, összesen 2500 milliárd forintnyi közúti és 1500 milliárd forintnyi vasúti korszerűsítést és kapacitásbővítést tesz lehetővé úgy, hogy az említett összegek nagyobb részét immár nem az unió adófizetői adják össze, hanem a magyar adófizetők finanszírozzák – mondta.
Közölte, ebből az is világosan látszik, hogy ha nincs gazdasági növekedés, akkor e célra nem állnak rendelkezésre a szükséges források. A közlekedés minősége tehát az ország állapotának és teljesítőképességének is fokmérője – tette hozzá.
A legjobbak leszünk Közép-Európában?
Ma már kijelenthető, „képesek leszünk teljesíteni azt a célkitűzésünket, hogy 2022-re Magyarország Közép-Európa legjobb közlekedési infrastruktúrájával rendelkező országa legyen” – közölte, hozzátéve: az autópályák hossza és a magasabb rendű főutak minősége tekintetében „le fogjuk hagyni a környező országokat”.
Emlékeztetett: a kabinet stratégiai célja, hogy a Közép-európai régió vezető gazdasági-társadalmi hatalma legyen az ország. Ehhez elengedhetetlen a versenyképes gazdaság, amelynek egyik meghatározó szegmense a közlekedési infrastruktúra. Az ehhez szükséges kormányzati döntések megszülettek, a beruházások részben tervezési, részben már kivitelezési szakaszban vannak.
A következő évek egyik legfontosabb feladata a településeken még burkolatlan földutak leaszfaltozása, ami a környékbeli, magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtó centrumok elérhetőségének javításával együtt a vidék megtartóképességében, végső soron a vidéki Magyarország megmaradásában döntő jelentőségű – mondta. Jelezte: ennek érdekében az alsóbbrendű utak korszerűsítésére és az úthálózat fenntartási költségeire fordított összegeket is radikálisan emelni kell a következő években.
Fónagy: 50 milliárd alá szorítjuk a MÁV adósságát
Fónagy János parlamenti államtitkár, a konferenciát szervező Közlekedéstudományi Egyesület elnöke köszöntőjében rámutatott: az ágazatban dolgozó több mint 200 ezer ember munkája eredményes volt, a korábban „szétzilált” szakma talpra állt és megindult a korszerűsödés útján. A legfontosabb eredmények között említette, hogy 2010 óta munkabéke jellemzi a szektort, amely 6,5 százalékkal járul hozzá a GDP-hez. Szólt arról is, hogy idén várhatóan sikerül 50 milliárd forint alá szorítani a MÁV adósságállományát.
A következő évek elsődleges teendőjeként a szakma egységesítését jelölte meg, amelynek egyik jelképeként beszélt az I. Magyar közlekedési konferenciáról, ahol szerdától három napon át 20 szekcióban 93 előadást tartanak a mintegy 650 résztvevőnek.
(MTI)